top of page
logo of umata

מרכז הכשרה למציאת נתיב הנשמה, להולכים בדרכי אמא אדמה לפי המסורת השאמנית והדרכים העתיקות

מסורת עתיקה ונשכחת מלמדת שבנַגַה-מוּ (למוריה), אלה שלא הצליחו למצוא את נתיב נשמתם, יצאו במסע למערה המקודשת בה חיו פרפרים זורחים בכחול. במערה נערך טקס אורות וצללים. ובסיום הטקס, נתיב הנשמה הפך לידוע ואפשר היה לחיות אותו. שמה של המערה : אוּמַטַה

שבע פנינים ליצירת מערכת יחסים טובהמתוך הנסיון האישי שלי ומתוך מה שלימדו אותי ואספתי במהלך עשורים של עבודה עם אנשים, הנה שבע פנינים ליצירת מערכת יחסים טובה, הרמונית ועובדת כדי לגדל את שני הצדדים (מתאים לזוגיות בכל צורותיה – אישה+גבר, אישה+אישה, גבר+גבר, מתאים ליחסי חברות, שכנות טובה, במקומות עבודה ובכלל). מובן שאלה רק הצעות. לי הדברים עובדים - מקווה שגם לכן/ם הם יעבדו.

*** לצערי אנחנו חיים בתרבות מאוד אלימה. אז כאן מדובר על מערכות יחסים שבהם אלימות איננה מבקרת:


1 – אנחנו לטובתנו

לא משנה מה שקורה, לא משנה איך זה נשמע, ולא משנה איך אנחנו מפרשים את הדברים, הצד השני הוא לטובתי בהגדרה ולכן עליי לחפש מעבר למילים ולנימת הקול את המסר שמנסים להעביר אליי ולא להיתקע בטכניקה. אם נזכור שהצד השני אוהב אותנו ומנסה עכשיו לעשות לנו טוב - נמצא סבלנות ורצון להתאמץ בתקשורת למען שנינו.


2 – לא הולכים לישון עד שהדבר נפתר

קל מאוד לטרוק דלת וללכת, פשוט מאוד להסתגר בתוך השבלול של עצמנו ולהתייאש או להרים ידיים כי הצד השני פשוט לא קולט או כי אין לי כוח או כי אני כל כך בכעס עד שאי אפשר.

גם אם צריך לקחת רגע של נשימה, חשוב מאוד לדעתי לחזור ולנסות שוב לדבר ולפתור את הדברים. מהנסיון האישי שלי - ללכת לישון כשהדברים אינם פתורים זה רק מגדיל ומסבך אותם ליום המחר. לא הולכים לישון עד שזה נפתר. לי זה ממש היה הצלה בחיים.


3 – שתי שמיכות זוגיות במיטה

זה משהו שלמדתי מטה-רה המופלאה. לא ישנים עם שמיכה אחת - לכל אחד יש את שלו ואם רוצים להתכרבל לזמן מסויים אז אפשר, ושאר הזמן - כל אחד עם שלה/ו. זה נכון לשמיכות וזה גם נכון לחיים. חשוב שלכל אחד בתוך מערכת היחסים יהיו את הדברים שלו, את הפינה שלה, את התחומים שבהם הם הקובעים, ואת המרחבים האישיים. לא הכל צריך להיות ביחד, לא הכל צריך להעשות ביחד, וזה בסדר שיהיו תחומים שונים בהם אחד מהצדדים מוביל והצד השני הולך מאחור. שיוויון הוא לא ערך, העניין הוא הרמוניה ונתינת מקום לכל אחד מהצדדים.


4 – לבנות ולפרוש כנפיים

בלי איכפתיות אין כל דרך שמערכת היחסים תעבוד. איכפתיות היא היכולת שלנו לרצות טוב בעבור אחר ולעשות לטובתו. אני גיליתי שבפעמים שעשיתי את מה שאני חשבתי שהוא הטוב יצא רע, ולעומת זאת בפעמים שביררתי מה הרצון של הצד השני, מתוך התעניינות, תקשורת טובה ושוב - איכפתיות, ועשיתי כדי להגדיל את הטובה שהצד השני ביקש לעצמו - יצא מפואר. ממש ממש מפואר.

גם אם לבסוף הסתבר שזה לא השיש הכי טוב למטבח ונצטרך להחליף - עשינו את שהחלום היה וזה החשוב ביותר - לפרוש את הכנפיים של הצד השני לפי רצונותיו, ללטף את הצד השני עם כיוון הפרווה שלה נעים - זו איכפתיות באמת.


5 – לשלם רק בכסף

כשרק קיבלתי את רשיון הנהיגה שלי ועשיתי את התאונה הראשונה שלי עם הרכב של אבי, תגובתו הייתה מדהימה. הוא שאל אם אני בסדר (כן) ואם הצד השני בסדר (גם כן – כן), "אז הכל בסדר - מה שאפשר לתקן בכסף - זה הכל בטוב".

עדיף לשלם בכסף. לא חייבים להיות צודקים, לא חייבים להיות הכי יעילים, לא חייבים שזה יהיה הרעיון הכי הנכון וצודק וזול וחסכוני. שלמו בכסף ועשו שלום בית. שלמו בכסף וקבלו את החיוך של הצד השני. שלמו בכסף ולא במריבות שמובילות למחלות ושיוצרות קרעים בביחד. הכסף נועד להיות אמצעי תשלום - שלמו בכסף וזכיתם באור גדול.


6 – לא כל מלחמה שווה את זה

הכי קל לנהל את הביחד על בסיס מלחמה על אנרגיה. מלחמה על מי צודק/ת, מי קיבל/ה את שלו/ה, מי הצליח/ה לשלוט - זה הכי קל.

זה גם הכי כואב ומכאיב.

רוב המלחמות אינן באמת שוות כי רוב המלחמות הן על דברים קטנים ופעוטים ולא חשובים.

אני גיליתי שיותר חכם לשתוק, להניח לדברים להיות כמו שהצד השני רוצה, ורק במקומות שזה באמת באמת מהותי וחשוב (98 בסולם סדר החשיבות מ 1 ל 100) אז אני נעמד על רגליים אחוריות ואומר לא!

באמת - יותר נעים להיות נאהב בטוב מאשר להיות צודק עם אווירה של נאכס בבית.


7 – לחבק ולנשק

אהבה היא רק מילה עד שהיא מתורגמת למעשים.

חבקו. הרבה והמון ולפחות 10 פעמים ביום. בטח ובטח כשנפגשים (כשרק קמים בבוקר) וכשנפרדים.

נשקו בחום וברכות ועם כוונה. אל תרפרפו שפתיים באוויר בכאילו תוך קריאת עיתון או אימייל. נשקו בכוונה ועם חום. לפחות 7 פעמים ביום.

עשו דברים פיזיים למען הצד השני וספרו לצד השני את מה שעשיתם בעבורו - כדי שידע.

היו בחום והשקיעו לפחות 10 דקות בכל יום בתקשורת ובמגע אישי שכולו מכוון לאדם. התבוננו בעיניים, החזיקו ידיים, שימו יד על כתף או על גב, לטפו או פירעו שיער בחום או בחיבה, שבו רגע לשתות תה ביחד והיו באמת ביחד.

כמובן אמרו "אני אוהב אותך" - המילים חשובות, ויחד עם זאת אל תשאירו את המילים בבדידותן - עשו.


ולסיכום - תקשורת, תקשורת, תקשורת.

זכרו תמיד - אהבה היא הכרחית אולם אינה מספיקה. השקיעו.


אני אוהב אותך


Comments


בלוגים אחרונים

bottom of page